Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
w Gdańsku Brętowie


Msze Święte

W niedziele i święta:
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30
W dni powszednie:
6.30, 8.00, 18.00
W święta zniesione:
6.30, 8.00, 9.00, 17.00, 18.00

Msze i nabożeństwa


Ogłoszenia duszpasterskie – 27.10.2024

  1. Zapraszamy na ostatnie w październiku nabożeństwa różańcowe: dziś – o godz. 18 oraz w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek – o godz. 17.30.
  2. W najbliższy piątek – 01.11. – przypada uroczystość Wszystkich Świętych; w tym dniu jesteśmy zobowiązani do udziału w Eucharystii. Msze św. celebrowane będą w zwykłym porządku niedzielnym; dodatkowe msze św. w kaplicy na cmentarzu Srebrzysko zostaną odprawione o godz. 10, 11, 12 i 13; procesja na cmentarzu Srebrzysko rozpocznie się o godz. 14 przy starej kaplicy, a po niej, o godz. 15, będzie celebrowana msza św. przy krzyżu. Wieczorna msza św. w kościele zostanie odprawiona o godz. 18.30; okazja do przedświątecznej spowiedzi św. będzie w czwartek, od godz. 16 i w piątek, podczas każdej mszy św.
  3. W najbliższą sobotę – 02.11. – przeżywać będziemy wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych; msze św. będą celebrowane w kościele o godz. 6.30 i 8; dodatkowa msza św. będzie odprawiona o godz. 9, po której nastąpi procesja za zmarłych na naszym cmentarzu przy kościele; tego dnia, msza św. w kaplicy na Srebrzysku będzie celebrowana o godz. 15; o godz. 17.30 odmówimy różaniec za zmarłych, a o godz. 18 zostanie odprawiona msza św. zbiorowa za naszych bliskich zmarłych.
  4. Wypominki za zmarłych można składać do skrzyni przy końcu ławek; różaniec z wypominkami odmawiać będziemy w listopadzie o godz. 8.30 i 17.30.
  5. Msze św. zbiorowe za zmarłych zostaną odprawione: w sobotę – 02.11., o godz. 18 – za wszystkich zmarłych; w piątek – 08.11., o godz. 18 – za zmarłych rodziców; w piątek – 15.11., o godz. 18 – za zmarłych współmałżonków; w piątek – 29.11., o godz. 18 – za wszystkich bliskich zmarłych; intencje można przynosić do zakrystii.
  6. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbędzie się w poniedziałek, po zakończeniu wieczornej mszy św. i potrwa do godz. 19.30; zapraszamy również na adorację w czwartek, od godz. 16.30 do 18.
  7. Stałych i zgłoszonych chorych odwiedzać będziemy w przyszły piątek i sobotę (08.11. i 09.11.), od godz. 9.
  8. W piątek – 01.11. – w godzinach 9 – 13 odbędzie się przed kościołem zbiórka na rzecz Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku.
  9. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do Warszawy, która odbędzie się 09.11.; szczegółowe informacje i zapisy u ks. Leszka.
  10. Informujemy, że w dniach 10.11. i 11.11., po mszach św. Rycerze Kolumba będą rozprowadzać tradycyjne Rogale św. Marcina; dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na zakup nowych drzwi do kościoła.
  11. Już dziś pragniemy poinformować wszystkich Parafian, że w dniach 19.11. – 20.11., w ramach Obchodów 100 – lecia powstania Diecezji Gdańskiej, ustanowionej przez papieża Piusa XI, przeżywać będziemy peregrynację relikwii św. Wojciecha; w wydarzenie to wprowadzą nas rekolekcje, które rozpoczną się 17.11. i będą także przygotowaniem do wejścia w nowy rok kościelny za sprawą zbliżającego się adwentu.
  12. W najbliższy poniedziałek przypada święto Świętych Apostołów: Szymona i Judy Tadeusza; jest to dzień imienin Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC; pamiętajmy w naszych modlitwach o Solenizancie, wypraszając Metropolicie Gdańskiemu obfitość Bożego błogosławieństwa, dary Ducha Św. i łaskę nieustannego doświadczania opieki Matki Boskiej w codziennym trudzie prowadzenia wiernych ku osobistemu spotkaniu z Chrystusem.

Czytania i komentarze na dziś

Aktualności

UZYSKANIE PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘŻKICH W SYTUACJI NADZWYCZJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ Akt żalu doskonałego

W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy, że „Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami” (kan. 960). Ogłoszony przez władze cywilne stan epidemii zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu można uznać za niemożliwość zastosowania zwyczajnej formy sakramentu pokuty i pojednania. Zgodnie z nauczaniem zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego, nadzwyczajnym sposobem pojednania się z Bogiem i Kościołem może być wzbudzenie aktu żalu doskonałego. W Katechizmie czytamy: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452). Mając na uwadze powyższe nauczanie Kościoła wszyscy wierni, którzy ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii nie mogą w bliskości Świąt Wielkanocnych przystąpić do spowiedzi indywidualnej, otrzymają łaskę przebaczenia wszystkich grzechów, jeśli spełnią dwa konieczne warunki. Są nimi: żal doskonały i postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, jak to tylko będzie możliwe. Akt żalu doskonałego daje człowiekowi stan łaski uświęcającej, w którym może przyjmować Komunię Świętą (sakramentalnie lub duchowo). Należy przypomnieć jeszcze jedną dyspozycję zawartą w Kodeksie Prawa Kanonicznego: Wierny, aby otrzymać zbawczy środek sakramentu pokuty, powinien być tak usposobiony, by odrzucając grzechy, które popełnił, i mając postanowienie poprawy nawracał się do Boga (kan. 987). Przed aktem żalu doskonałego należy więc uczynić rachunek sumienia i postanowić poprawę odrzucając popełnione grzechy i nawracając się do Boga. Przypominamy również, że czas na wypełnienie trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą”), zgodnie z decyzją Episkopatu Polski rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa aż do niedzieli Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 7 czerwca.

STOLICA APOSTOLSKA UDZIELA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII

Wierni, którym odpust zupełny może być udzielony:

• cierpiący na koronowirusa, przebywający na kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalu lub we własnym domu; • pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy opiekujący się chorymi na koronawirusa; • ofiarujący nawiedzenie Najświętszego Sakramentu lub Adorację Eucharystyczną lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie; • będący w niebezpieczeństwie śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się.

Warunki, które wierny winien spełnić celem otrzymania odpustu zupełnego:

• nie być przywiązanym do jakiegokolwiek grzechu; • być zjednoczonym duchowo na modlitwie poprzez środki masowego przekazu podczas celebracji Mszy Świętej, Różańca Świętego, Drogi Krzyżowej lub innej formy pobożności lub przynajmniej odmówić Wyznanie Wiary, Ojcze nasz i pobożne wezwania do Najświętszej Maryi Panny, przy jednoczesnym ofiarowaniu tej próby w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich; • mieć wolę wypełnienia zwykłych warunków odpustu tak szybko, jak to będzie możliwe (spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

JAK DOBRZE PRZEŻYĆ MSZĘ ŚWIĘTĄ ZA POŚREDNICTWEM MEDIÓW?

Aktywne uczestnictwo we Mszy Świętej transmitowanej przez radio, telewizję czy internet wymaga przede wszystkim skupienia. Duchowa łączność mimo fizycznej nieobecności w kościele oznacza nastawienie się na przeżywanie Eucharystii, zjednoczenie z Panem, słuchanie Jego słowa. Duchowej łączności i aktywnego uczestnictwa w transmisji Mszy Świętej nie da się osiągnąć wykonując równolegle inne czynności – np. gotując obiad, prowadząc domowe rozmowy czy przeglądając Facebooka. Dobrze przeżyta Eucharystia to ta, na której skupimy nasze myśli i zaangażujemy serce, a nie tylko odsłuchamy „przy okazji” czy „w tle”. Transmisja powinna być zawsze na żywo – nie można odtwarzać Eucharystii. Kościół zachęca nas, żeby transmisje Mszy Świętych przeżywać w domach wspólnie, w gronie rodzinnym. Warto przy tym zaznaczać ten wyjątkowy moment niedzieli przez odświętny strój; podobnie jak w kościele, wyłączyć na ten czas telefon. Dla duchowego uczestnictwa ważne jest również zaangażowanie w śpiew czy odpowiedzi w dialogu z celebransem. Pomocne będzie także przyjmowanie postawy takiej, jak w czasie liturgii przeżywanej w kościele, czyli np. wstając na Ewangelię czy klęcząc w trakcie modlitwy eucharystycznej. Nie mając możliwości przyjęcia Komunii Świętej sakramentalnie, poprzez spożycie Ciała i Krwi Chrystusa, można Ją przyjąć duchowo.

Na podstawie artykułu ks. dr. Krzysztofa Porosło

KOMUNIA DUCHOWA

Istnieje możliwość przyjmowania Komunii w sposób duchowy. Kongregacja Nauki Wiary w dokumencie z 1983 r. stwierdziła, że chrześcijanin może otrzymać owoce sakramentu za pośrednictwem samego tylko pragnienia Eucharystii (zob. Kongregacja Nauki Wiary, Sacerdotium ministeriale, 6.08.1983, 4.), zaś papież Benedykt XVI przypomniał, że „nawet wtedy, kiedy nie jest możliwe przystąpienie do sakramentalnej Komunii, uczestnictwo we Mszy Świętej pozostaje konieczne, ważne, znaczące i owocne. W tej sytuacji dobrze jest żywić pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem, za pomocą, na przykład, praktyki komunii duchowej” (Sacramentum caritatis, 55). Praktyka Komunii duchowej w nauczaniu Kościoła dotyczy zwłaszcza chrześcijan cierpiących z powodu prześladowań czy braku kapłanów, ale zaleca się ją także wszystkim, którzy z innych, obiektywnych względów nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej, na przykład chorym, czy uwięzionym. Aktualna sytuacja związana z pandemią i możliwością zarażania się wpisuje się w katalog wyżej wymienionych przyczyn aktów Komunii duchowej. Mogą ją przyjmować wszyscy, także ci, którzy przyjęli Komunię Świętą w danym dniu w kościele. Co więcej, można ją praktykować wielokrotnie w ciągu jednego dnia, gdyż celem życia chrześcijańskiego jest nieustanne zjednoczenie z Bogiem. Należy przypomnieć, że Komunia duchowa to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiej bliskości z Jezusem, jaką daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi. Choć Komunia duchowa jest ograniczona tylko do wewnętrznego aktu wiary, jednak może przynieść pogłębienie więzi z Jezusem, pomóc w walce z pokusami i uwrażliwić na innych ludzi. Możliwość przyjęcia Komunii duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy: 1) wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii; 2) wzbudzić miłość ku Niemu; 3) wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Zachęcamy do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. W tym roku ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną i ograniczenie udziału wiernych na mszach św. do 5., duchowej adopcji dokonujemy również indywidualnie w naszych domach. Prosimy skorzystać ze strony internetowej: www.adopcja-duchowa.pl

Zapraszamy na adorację Jezusa Eucharystycznego jutro od 8.30 - 20.30. Kapłani będą posługiwali w konfesjonale: od 8.30-9.30 ks. Krystian, od 9.30-10.30 ks. Piotr, od 10.30-11.30 ks. Leszek, od 11.30-12.30 ks. Proboszcz, od 12.30-13.30 ks.Krystian, od 13.30-14.30 ks. Piotr, od 14.30-15.30 ks. Proboszcz, od 15.30-16.30 ks. Leszek, od 16.30-17.30 ks. Piotr, od 17.30-18.30 ks. Krystian, od 18.30-19.30 ks. Proboszcz, od 19.30-20.30 ks. Leszek. Nie odkładajmy spowiedzi na Wielki Tydzień!

W Dekrecie Penitencjarii Apostolskiej czytamy, że odpustu specjalnego udziela się wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach. Warunkiem uzyskania takiego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożną praktyką Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności. A także wtedy gdy wierni przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe”. Odpust zupełny na tych samych warunkach mogą uzyskać również pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy, którzy, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa. Ponadto odpust zupełny mogą uzyskać także wierni, „którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie”. Tym, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, zostaje udzielony „odpust zupełny w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się”. W celu uzyskania tego odpustu Penitencjaria Apostolska zaleca używanie krzyża.

Drodzy Bracia Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego! Umiłowani Wierni Archidiecezji Gdańskiej! Przeżywane przez naszą Ojczyznę i niemal całą wspólnotę ludzką trudne dni epidemii stawiają przed nami niespotykane dotąd wyzwania. Miniona niedziela oraz upływające dni zjednoczyły nas – także w Archidiecezji Gdańskiej – w duchu wzajemnej odpowiedzialności i troski o ludzkie zdrowie, życie i ducha nadziei. Serdecznie dziękuję kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim – zwłaszcza Służbie Zdrowia – całej Wspólnocie archidiecezjalnej za podjęcie wielorakich wysiłków, a także za uszanowanie rozporządzeń władz świeckich i kościelnych. W związku z trwającym stanem epidemii raz jeszcze pragnę przypomnieć o konieczności ograniczenia liczby wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych według wskazań organów państwowych i służb sanitarnych. Wciąż apeluję – szczególnie do osób starszych - POZOSTAŃMY W DOMU! W duchu miłości bliźniego i w zgodnej opinii ekspertów to najskuteczniejszy sposób na zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii. Udzielona przeze mnie dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej zostaje przedłużona. Dotyczy ona wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej i osób czasowo przebywających na jej terenie. Korzystających z niej proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła i udział w nabożeństwach transmitowanych w środkach społecznego przekazu. Szczególnie zachęcam do duchowego udziału w Mszy Świętej transmitowanej z własnej parafii. W tej trudnej sytuacji trwajmy w modlitwie prywatnej i rodzinnej w naszych domach w duchu słów Jezusa Chrystusa: „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Nadzwyczajna sytuacja sprzyja też temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej Kościołami domowymi. Przed nami kolejne dni zmagań z trudnościami, jakie wynikają z zaistniałego stanu epidemii, dlatego wdzięczny za dotychczasową gorliwą posługę, dalej proszę duszpasterzy, aby trwając przy swoich wspólnotach, w dalszym ciągu umożliwiali wiernym adorację Najświętszego Sakramentu i korzystanie z sakramentu pokuty. Trwając na modlitwie prośmy wspólnie o potrzebne siły dla wszystkich Archidiecezjan, o uzdrowienie tak wielu chorych i o łaskę nieba dla zmarłych. Życzliwością i modlitwami obejmijmy także pracowników służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy a także władze cywilne i wszystkie służby, które w tych dniach swoją ofiarną pracą zapewniają bezpieczeństwo naszemu społeczeństwu. Polecajmy też Bożej opiece pracowników i wolontariuszy pomagających osobom, które nie mogą wyjść z domu oraz tych, którzy dbają o potrzeby biednych. Wszystkim z serca błogosławię.

  • Sławoj Leszek Głódź Arcybiskup Metropolita Gdański

DRODZY WIERNI ! Zwracamy się z gorącą prośbą o zrozumienie nadzwyczajnych środków zapobiegawczych, które byliśmy zobowiązani wprowadzić w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego i kontynuujemy w związku ze stanem epidemii w Polsce. Do uczestnictwa w Mszach świętych w kościele zapraszamy w pierwszej kolejności te osoby, które zamówiły intencję mszalną i ich najbliższych, z zachowaniem obowiązujących rozporządzeń. Prosimy o rodzinną modlitwę w intencji chorych i cierpiących oraz o ustanie epidemii. Prosimy także o wrażliwość na tych parafian, którzy być może potrzebują pomocy i wsparcia.

Zapraszamy do osobistej adoracji Jezusa Eucharystycznego w niedzielę od 17.00-18.30, poniedziałek od 8.30-20.30, w piątek od 15.00-20.00. Podczas adoracji możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi wielkanocnej na Wielki Tydzień.

Komentarz na niedzielę

Bóg nikogo nie skreśla Gdybyśmy zebrali w pamięci wszystkie te osoby, w których pokładaliśmy zbyt dużą nadzieję oraz tych wszystkich, których niesprawiedliwie osądziliśmy zebrałaby się pewnie sporo gromada. Naszym sądom bardzo brakuje miłości, uwagi, za dużo w nich pychy i egoizmu. Ewangelia pokazuje nam Boga, który nikogo nie skreśla, nikogo nie odrzuca, nie ma w nim także fałszywej fascynacji nikim z nas. "Nie tak bowiem, jak człowiek widzi, widzi Bóg, bo człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce" (1 Sm 16, 7). Wzrok Jezusa jest inny, bo patrzy nie na nasze wady i zalety, sukcesy i porażki, ale na to, że jesteśmy córkami i synami dobrego Boga. ojcowie dominikanie z Gdańska