Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
w Gdańsku Brętowie


Msze Święte

W niedziele i święta:
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30
W dni powszednie:
6.30, 8.00, 18.00
W święta zniesione:
6.30, 8.00, 9.00, 17.00, 18.00

Msze i nabożeństwa


Ogłoszenia duszpasterskie – 14.04.2024

  1. Niedzielą dzisiejszą rozpoczynamy w Kościele Tydzień Biblijny, mający nas inspirować do częstszego sięgania po Pismo Święte i odnajdywania bliskości Boga także poprzez regularną, prywatną lekturę Biblii, by odkrywać w tych tekstach bogactwo życiowych wskazówek oraz odpowiedzi na dręczące ludzi pytania, prowadzących do refleksji nad sensem naszej codziennej egzystencji. Przeżywamy dzisiaj także Święto Chrztu Polski, uważane za początek chrystianizacji Polski, który nie był jedynie wydarzeniem religijnym, albowiem włączył rodzące się państwo polskie w krąg polityczno – kulturowy Europy łacińskiej, otwierając przed naszym krajem nieznane wcześniej możliwości – wyjście z kryzysu i przyłączenie się do zupełnie nowej strefy kulturowej i cywilizacyjnej.
  2. W związku z rozpoczynającym się Tygodniem Biblijnym przypominamy, że w naszej Parafii istnieje Krąg Biblijny, którego spotkania odbywają się w każdy wtorek, o godz. 19.30, w kawiarence na plebanii.
  3. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda prosi, by dzisiejsza niedziela była dniem szczególnie intensywnej modlitwy w obronie dzieci nienarodzonych, podkreślając, że „życie jest darem Bożym i jako takie jest niezbywalnym prawem każdego człowieka, dlatego trzeba je chronić i wspierać na każdym etapie jego rozwoju. Szacunek wobec życia, które należy do najważniejszych wartości, jest jedną z podstawowych powinności każdego człowieka”. Będziemy to czynić dziś, modląc się w tej intencji podczas każdej Eucharystii, jak również podczas Wielkanocnego Uwielbienia – naszej wspólnej modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, które rozpocznie się o godz. 16.30.
  4. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbędzie się w poniedziałek, po wieczornej mszy św. i potrwa do godz. 19.30; zapraszamy również na adorację w czwartek, od godz. 16.30 do 18.
  5. Dziś przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek w ramach akcji Pola Nadziei, przeznaczona na wsparcie działalności hospicjów; chciejmy naszą modlitwą i darem serca wesprzeć dzieło pomocy ludziom terminalnie chorym.
  6. Informujemy, że rocznica Pierwszej Komunii Świętej odbędzie się 19.05., o godz. 11.
  7. Zapraszamy rodziców młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania, na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w najbliższy piątek, o godz. 18.30, w kościele; z kolei młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania zapraszamy na obowiązkowe spotkanie, które odbędzie się w czwartek, o godz. 18.45, w kościele.
  8. W przyszłą niedzielę będzie modlił się z nami nasz Parafianin – o. Paweł Popów OFM, który wygłosi Słowo Boże oraz będzie zbierał ofiary dla ubogich dzieci z Boliwii – na ich wyżywienie oraz pomoce szkolne i opiekę medyczną; za wszelkie dary serca już dziś o. Paweł bardzo dziękuje.
  9. Taca dzisiejszej niedzieli będzie przeznaczona na cele inwestycyjne; środki te pomogą sfinansować rozpoczęte prace budowlane wewnątrz naszej świątyni.

Czytania i komentarze na dziś

Aktualności

JAK DOBRZE PRZEŻYĆ MSZĘ ŚWIĘTĄ ZA POŚREDNICTWEM MEDIÓW?

Aktywne uczestnictwo we Mszy Świętej transmitowanej przez radio, telewizję czy internet wymaga przede wszystkim skupienia. Duchowa łączność mimo fizycznej nieobecności w kościele oznacza nastawienie się na przeżywanie Eucharystii, zjednoczenie z Panem, słuchanie Jego słowa. Duchowej łączności i aktywnego uczestnictwa w transmisji Mszy Świętej nie da się osiągnąć wykonując równolegle inne czynności – np. gotując obiad, prowadząc domowe rozmowy czy przeglądając Facebooka. Dobrze przeżyta Eucharystia to ta, na której skupimy nasze myśli i zaangażujemy serce, a nie tylko odsłuchamy „przy okazji” czy „w tle”. Transmisja powinna być zawsze na żywo – nie można odtwarzać Eucharystii. Kościół zachęca nas, żeby transmisje Mszy Świętych przeżywać w domach wspólnie, w gronie rodzinnym. Warto przy tym zaznaczać ten wyjątkowy moment niedzieli przez odświętny strój; podobnie jak w kościele, wyłączyć na ten czas telefon. Dla duchowego uczestnictwa ważne jest również zaangażowanie w śpiew czy odpowiedzi w dialogu z celebransem. Pomocne będzie także przyjmowanie postawy takiej, jak w czasie liturgii przeżywanej w kościele, czyli np. wstając na Ewangelię czy klęcząc w trakcie modlitwy eucharystycznej. Nie mając możliwości przyjęcia Komunii Świętej sakramentalnie, poprzez spożycie Ciała i Krwi Chrystusa, można Ją przyjąć duchowo.

Na podstawie artykułu ks. dr. Krzysztofa Porosło

KOMUNIA DUCHOWA

Istnieje możliwość przyjmowania Komunii w sposób duchowy. Kongregacja Nauki Wiary w dokumencie z 1983 r. stwierdziła, że chrześcijanin może otrzymać owoce sakramentu za pośrednictwem samego tylko pragnienia Eucharystii (zob. Kongregacja Nauki Wiary, Sacerdotium ministeriale, 6.08.1983, 4.), zaś papież Benedykt XVI przypomniał, że „nawet wtedy, kiedy nie jest możliwe przystąpienie do sakramentalnej Komunii, uczestnictwo we Mszy Świętej pozostaje konieczne, ważne, znaczące i owocne. W tej sytuacji dobrze jest żywić pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem, za pomocą, na przykład, praktyki komunii duchowej” (Sacramentum caritatis, 55). Praktyka Komunii duchowej w nauczaniu Kościoła dotyczy zwłaszcza chrześcijan cierpiących z powodu prześladowań czy braku kapłanów, ale zaleca się ją także wszystkim, którzy z innych, obiektywnych względów nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej, na przykład chorym, czy uwięzionym. Aktualna sytuacja związana z pandemią i możliwością zarażania się wpisuje się w katalog wyżej wymienionych przyczyn aktów Komunii duchowej. Mogą ją przyjmować wszyscy, także ci, którzy przyjęli Komunię Świętą w danym dniu w kościele. Co więcej, można ją praktykować wielokrotnie w ciągu jednego dnia, gdyż celem życia chrześcijańskiego jest nieustanne zjednoczenie z Bogiem. Należy przypomnieć, że Komunia duchowa to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiej bliskości z Jezusem, jaką daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi. Choć Komunia duchowa jest ograniczona tylko do wewnętrznego aktu wiary, jednak może przynieść pogłębienie więzi z Jezusem, pomóc w walce z pokusami i uwrażliwić na innych ludzi. Możliwość przyjęcia Komunii duchowej mają wierni zgromadzeni zarówno w świątyni, jak również uczestniczący we Mszy Świętej transmitowanej przez media, a także chorzy i cierpiący. W przyjmowaniu Komunii w formie duchowej trzeba uwzględnić trzy elementy: 1) wzbudzić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii; 2) wzbudzić miłość ku Niemu; 3) wzbudzić pragnienie, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Zachęcamy do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego. W tym roku ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną i ograniczenie udziału wiernych na mszach św. do 5., duchowej adopcji dokonujemy również indywidualnie w naszych domach. Prosimy skorzystać ze strony internetowej: www.adopcja-duchowa.pl

Zapraszamy na adorację Jezusa Eucharystycznego jutro od 8.30 - 20.30. Kapłani będą posługiwali w konfesjonale: od 8.30-9.30 ks. Krystian, od 9.30-10.30 ks. Piotr, od 10.30-11.30 ks. Leszek, od 11.30-12.30 ks. Proboszcz, od 12.30-13.30 ks.Krystian, od 13.30-14.30 ks. Piotr, od 14.30-15.30 ks. Proboszcz, od 15.30-16.30 ks. Leszek, od 16.30-17.30 ks. Piotr, od 17.30-18.30 ks. Krystian, od 18.30-19.30 ks. Proboszcz, od 19.30-20.30 ks. Leszek. Nie odkładajmy spowiedzi na Wielki Tydzień!

W Dekrecie Penitencjarii Apostolskiej czytamy, że odpustu specjalnego udziela się wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach. Warunkiem uzyskania takiego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożną praktyką Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności. A także wtedy gdy wierni przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe”. Odpust zupełny na tych samych warunkach mogą uzyskać również pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy, którzy, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa. Ponadto odpust zupełny mogą uzyskać także wierni, „którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie”. Tym, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, zostaje udzielony „odpust zupełny w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się”. W celu uzyskania tego odpustu Penitencjaria Apostolska zaleca używanie krzyża.

Drodzy Bracia Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego! Umiłowani Wierni Archidiecezji Gdańskiej! Przeżywane przez naszą Ojczyznę i niemal całą wspólnotę ludzką trudne dni epidemii stawiają przed nami niespotykane dotąd wyzwania. Miniona niedziela oraz upływające dni zjednoczyły nas – także w Archidiecezji Gdańskiej – w duchu wzajemnej odpowiedzialności i troski o ludzkie zdrowie, życie i ducha nadziei. Serdecznie dziękuję kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wiernym świeckim – zwłaszcza Służbie Zdrowia – całej Wspólnocie archidiecezjalnej za podjęcie wielorakich wysiłków, a także za uszanowanie rozporządzeń władz świeckich i kościelnych. W związku z trwającym stanem epidemii raz jeszcze pragnę przypomnieć o konieczności ograniczenia liczby wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych według wskazań organów państwowych i służb sanitarnych. Wciąż apeluję – szczególnie do osób starszych - POZOSTAŃMY W DOMU! W duchu miłości bliźniego i w zgodnej opinii ekspertów to najskuteczniejszy sposób na zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii. Udzielona przeze mnie dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej zostaje przedłużona. Dotyczy ona wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej i osób czasowo przebywających na jej terenie. Korzystających z niej proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła i udział w nabożeństwach transmitowanych w środkach społecznego przekazu. Szczególnie zachęcam do duchowego udziału w Mszy Świętej transmitowanej z własnej parafii. W tej trudnej sytuacji trwajmy w modlitwie prywatnej i rodzinnej w naszych domach w duchu słów Jezusa Chrystusa: „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Nadzwyczajna sytuacja sprzyja też temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej Kościołami domowymi. Przed nami kolejne dni zmagań z trudnościami, jakie wynikają z zaistniałego stanu epidemii, dlatego wdzięczny za dotychczasową gorliwą posługę, dalej proszę duszpasterzy, aby trwając przy swoich wspólnotach, w dalszym ciągu umożliwiali wiernym adorację Najświętszego Sakramentu i korzystanie z sakramentu pokuty. Trwając na modlitwie prośmy wspólnie o potrzebne siły dla wszystkich Archidiecezjan, o uzdrowienie tak wielu chorych i o łaskę nieba dla zmarłych. Życzliwością i modlitwami obejmijmy także pracowników służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy a także władze cywilne i wszystkie służby, które w tych dniach swoją ofiarną pracą zapewniają bezpieczeństwo naszemu społeczeństwu. Polecajmy też Bożej opiece pracowników i wolontariuszy pomagających osobom, które nie mogą wyjść z domu oraz tych, którzy dbają o potrzeby biednych. Wszystkim z serca błogosławię.

  • Sławoj Leszek Głódź Arcybiskup Metropolita Gdański

DRODZY WIERNI ! Zwracamy się z gorącą prośbą o zrozumienie nadzwyczajnych środków zapobiegawczych, które byliśmy zobowiązani wprowadzić w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego i kontynuujemy w związku ze stanem epidemii w Polsce. Do uczestnictwa w Mszach świętych w kościele zapraszamy w pierwszej kolejności te osoby, które zamówiły intencję mszalną i ich najbliższych, z zachowaniem obowiązujących rozporządzeń. Prosimy o rodzinną modlitwę w intencji chorych i cierpiących oraz o ustanie epidemii. Prosimy także o wrażliwość na tych parafian, którzy być może potrzebują pomocy i wsparcia.

Zapraszamy do osobistej adoracji Jezusa Eucharystycznego w niedzielę od 17.00-18.30, poniedziałek od 8.30-20.30, w piątek od 15.00-20.00. Podczas adoracji możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi wielkanocnej na Wielki Tydzień.

Komentarz na niedzielę

Bóg nikogo nie skreśla Gdybyśmy zebrali w pamięci wszystkie te osoby, w których pokładaliśmy zbyt dużą nadzieję oraz tych wszystkich, których niesprawiedliwie osądziliśmy zebrałaby się pewnie sporo gromada. Naszym sądom bardzo brakuje miłości, uwagi, za dużo w nich pychy i egoizmu. Ewangelia pokazuje nam Boga, który nikogo nie skreśla, nikogo nie odrzuca, nie ma w nim także fałszywej fascynacji nikim z nas. "Nie tak bowiem, jak człowiek widzi, widzi Bóg, bo człowiek widzi to, co dostępne dla oczu, a Pan widzi serce" (1 Sm 16, 7). Wzrok Jezusa jest inny, bo patrzy nie na nasze wady i zalety, sukcesy i porażki, ale na to, że jesteśmy córkami i synami dobrego Boga. ojcowie dominikanie z Gdańska

Transmisje Mszy Świętych, modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania pandemii oraz internetowe rekolekcje – to niektóre z inicjatyw podejmowanych przez Kościół w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce i ograniczeniem liczby osób w kościołach. W inicjatywy on-line zaangażowały się wszystkie diecezje – poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Biskupi w rozporządzeniu Rady Stałej KEP z 12 marca zachęcili osoby, które w czasie pandemii korzystają z dyspensy i nie uczestniczą w Mszach Świętych, do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe. „Dzięki transmisjom, wierni z całej Polski, jak również Polacy za granicą mogą włączać się duchowo zarówno w świąteczną, jak i w codzienną modlitwę” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik. Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są o godz. 7.00 i dodatkowo o godz. 11.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji TRWAM oraz o godz. 13.00 w TV Polonia. Również Polsat transmituje Mszę Świętą w niedzielę o godz. 9.00 w kanale Polsat News i o godz. 10.30 w kanale Polsat Rodzina. Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są też w radiu, m.in. w Pierwszym Programie Polskiego Radia o godz. 9.00 i o godz. 19.00, w Radiu Maryja o godz. 9.00 oraz w rozgłośniach diecezjalnych i lokalnych. W dni powszednie o godz. 7.00 transmitowana jest w TVP 1 Msza Święta z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, a o godz. 13.30 – w Telewizji Trwam codzienna Eucharystia z Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Transmisja internetowa prowadzona jest na bieżąco m.in. z Sanktuarium na Jasnej Górze. O godz. 20.00 celebrowana jest tam Msza Święta w intencji osób chorych, lekarzy, personelu medycznego i służb sanitarnych oraz w intencji wygaśnięcia epidemii koronawirusa, którą transmituje również telewizja TVP3 w paśmie ogólnopolskim. Wszystkie Msze Święte odprawiane w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze są transmitowane na stronach http://jasnagora.pl/ i https://episkopat.pl/, a informacje o ich godzinach dostępne są pod adresem http://www.jasnagora.com/plandnia. Msze Święte  poranne transmitują również diecezjalne rozgłośnie radiowe. W Radiu Maryja o godz. 7.00 transmitowana jest Msza z Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Są również transmisje on-line z kaplic domowych księży biskupów, np. abp. Grzegorza Rysia z Łodzi, czy abp. Tadeusza Wojdy z Białegostoku. W każdej diecezji podejmowane są inicjatywy transmisji Mszy Świętych i wspólnej modlitwy, by przeżywać obecny czas wspólnotowo, mimo ograniczeń. Wiele diecezji udostępnia na swoich stronach internetowych spis transmisji Mszy Świętych z parafii, które je prowadzą. Propozycje wspólnotowej modlitwy w domu i za pośrednictwem mediów społecznościowych pojawiają się na stronach poszczególnych diecezji i wielu parafii. W związku z trwającym okresem Wielkiego Postu i odwołaniem rekolekcji parafialnych, w środkach społecznego przekazu, a przede wszystkim w Internecie, pojawiają się propozycje rekolekcji internetowych. Podejmują je m.in. polscy biskupi. Internetowe „Rekolekcje na trudne czasy” prowadzi w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak.  Od niedzieli 15 marca, codziennie o godz. 20.30, bp Dajczak modli się w koszalińskiej katedrze. Każde spotkanie rozpoczyna się odczytaniem Ewangelii. Następnie biskup głosi słowo, które można ponownie odsłuchać również na stronie diecezji. W Radiu Maryja Radiowe Rekolekcje Wielkopostne. Można ich odsłuchać również na stronie internetowej radia. W Internecie można znaleźć również wiele innych propozycji rekolekcji on-line. Wśród nich jest propozycja Ruchu Światło Życie oraz  innych wspólnot i zgromadzeń zakonnych, które umieszczają je na YouTubie lub w innych kanałach komunikacji.

Drodzy Czytelnicy „Gościa Niedzielnego”, informujemy, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w naszym kraju, od nr. 12/2020 (z datą 22 marca 2020 r.) „Gościa Niedzielnego” czasowo wstrzymany zostaje kolportaż parafialny naszego tygodnika. Bieżące wydanie „Gościa Niedzielnego” w wersji drukowanej będzie można kupić jedynie w tradycyjnych kanałach sprzedaży prasy (kioski, saloniki prasowe, stacje benzynowe itp.).

Przypominamy o możliwości skorzystania z prenumeraty pocztowej. Szczegóły na www.igomedia.pl/Zamowprenumerate lub pod nr. tel. 32 608 80 83.

Pragniemy również zachęcić do skorzystania z darmowego, elektronicznego wydania „Gościa Niedzielnego” nr 12/2020. Szczegóły na e.gosc.pl w zakładce Instrukcja. Kompletne wydanie 12. numeru „Gościa” – z dodatkami diecezjalnymi - będzie też dostępne w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu - na stronie gosc.pl. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, by „Gość Niedzielny” mógł trafić do starszych czytelników, którzy nie korzystają z komputerów czy urządzeń mobilnych.

Podjęcie tej decyzji było dla nas trudną koniecznością, ale mamy nadzieję, że ta sytuacja nie potrwa długo. Zapewniając o naszej modlitwie w intencji całego społeczeństwa, chorych, służb medycznych, a także Was, Drodzy Czytelnicy, prosimy o modlitwę w naszej intencji w tym bardzo trudnym momencie.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA STRONIE: https://gdansk.gosc.pl/doc/6221053.Najnowsze-e-wydanie-Goscia-Niedzielnego-za-darmo