Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
w Gdańsku Brętowie


Msze Święte

W niedziele i święta:
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30
W dni powszednie:
6.30, 8.00, 18.00
W święta zniesione:
6.30, 8.00, 9.00, 17.00, 18.00

Msze i nabożeństwa


Ogłoszenia duszpasterskie – 17.11.2024

  1. Za sprawą dzisiejszej niedzieli, poprzez rozpoczynające się rekolekcje, chcemy przygotować się na wydarzenie peregrynacji relikwii św. Wojciecha, które obecne będą w naszej Parafii w dniach 19.11. – 20.11., w ramach Obchodów 100 – lecia powstania Diecezji Gdańskiej; niech ten czas stanie się także przygotowaniem do wejścia w nowy rok kościelny, za sprawą zbliżającego się adwentu; nauk rekolekcyjnych można wysłuchać podczas każdej niedzielnej Eucharystii oraz w poniedziałek, wtorek i środę, podczas mszy św. o godz. 8 i 18; z kolei we wtorek, zapraszamy o godz. 17.15 na nabożeństwo oczekiwania na przyjazd relikwii św. Wojciecha, by po zakończeniu wieczornej Eucharystii, trwać na modlitwie przy relikwiach, według następującego porządku:
    • godz. 19.00 – 19.30: czuwanie z dziećmi;
    • godz. 19.30 – 20.30: czuwanie Wspólnoty Domowego Kościoła;
    • godz. 20.30 – 21.30: uwielbienie;
    • godz. 22.00: modlitwa w ciszy.
    W środę, poza zwykłym porządkiem liturgii, zapraszamy do wspólnego śpiewu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, o godz. 7.30, a następnie na modlitwę Anioł Pański i różaniec w południe oraz o godz. 15, na Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia oraz na godz. 16, na Mszę Św. dziękczynną za dar peregrynacji, po której, około godz. 17, nastąpi pożegnanie relikwii św. Wojciecha.
  2. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbędzie się w tym tygodniu, ze względu na trwające rekolekcje, tylko w czwartek, od godz. 16.30 do 18.
  3. Składamy serdeczne podziękowanie za wszystkie ofiary złożone w poprzednią niedzielę na tacę inwestycyjną, których suma wyniosła 9800 zł; środki te przyczynią się do sfinansowania prac związanych z wymianą okien w kawiarence.
  4. Pragniemy złożyć podziękowanie naszemu parafialnemu zespołowi „Pragnienie serca” za ogromny wysiłek związany z przygotowaniem projektu zatytułowanego Zaduszki Literackie, które odbyły się w naszym kościele w sobotni wieczór; dziękujemy również wszystkim Parafianom, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu, podejmując refleksję nad tajemnicą życia i śmierci, które swój ostateczny sens odnajdują w Chrystusie.
  5. Spotkanie wspólnoty Różańca Rodziców Modlących się za Dzieci odbędzie się w następny poniedziałek – 25.11. – bezpośrednio po zakończeniu wieczornej mszy św., w kawiarence na plebanii.

Czytania i komentarze na dziś

Aktualności

„Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki. Alleluja.” Jezus, który umarł na krzyżu, zmartwychwstał, zatriumfował nad śmiercią, nad mocami ciemności, nad cierpieniem i trwogą. W Nim mamy wszystko, poza Nim nasze życie pozostaje puste. Obyśmy nigdy nie umarli przez grzech, oby nasze duchowe zmartwychwstanie trwało na wieki. Dziękujemy tym, którzy w tym trudnym czasie stali się świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego poprzez swoją pracę, służbę, opiekę nad słabszymi, chorymi i dziećmi. Tym, którzy przez codzienną modlitwę w kościele i swoich domach upraszają ratunek i Boże miłosierdzie dla świata. Chrystus potrzebuje nas jako świadków swojego zwycięstwa i zmartwychwstania. Przyjmijmy słowa naszego wielkiego rodaka świętego Jana Pawła Wielkiego jako życzenia skierowane do nas wszystkich. „Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie pozwala zasmucać Ducha Świętego. Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest… nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą…, nie pamięta złego, nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.”Która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma; tej miłości, która nigdy nie ustaje.” Niech Chrystus zmartwychwstały nam wszystkim błogosławi. - ks. Tadeusz Chajewski, siostry Nazaretanki i kapłani.

Przekazujemy informację o nadzwyczajny wystawieniu Całunu Turyńskiego i adoracji, której przewodniczyć będzię Metropolita Turynu Ksiądz Arcybiskup Cesare Nosiglia. Modlitewne czuwanie przy Całunie Turyńskim będzie transmitowane przez TV Trwam w Wielką Sobotę, 11 kwietnia 2020 r., o godz. 17.00.

Składamy serdeczne "Bóg zapłać" wszystkim wiernym naszej parafii za wszystkie ofiary składane w tym trudnym czasie zarówno w kościele jak i na konto parafii. Dziękujemy za wszelkie poczucie odpowiedzialności za utrzymanie działalności naszej wspólnoty i dalsze wspieranie przebudowy naszego kościoła. Serdecznie wszystkich pozdrawiam i jeszcze raz składam serdeczne podziękowanie - ks. Tadeusz Chajewski

Umiłowana Wspólnoto Archidiecezji Gdańskiej! Bracia i Siostry! W tym roku Wielki Tydzień i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego mają zupełnie inny, niż to było od wieków, zewnętrzny wymiar. Ten święty czas, ku któremu zmierzaliśmy drogami Wielkiego Postu, napotkał na swej drodze burzę wszechświatowej pandemii koronawirusa. Rozsadziła ona ład naszego życia, rozbudziła niepokój serc, zasiała niepewność jutra, przyniosła nieszczęście choroby, trudnej i podstępnej, a także obfite żniwo śmierci, zamroczyła perspektywę przyszłości, zmąciła stosunki pracy, wyeksponowała widmo nadciągających bytowych trudności, bezrobocia, gospodarczych klęsk.

Czytaj dalej

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO Liturgia domowa

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny, matka lub ktoś z domowników rozpoczyna modlitwę znakiem krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wszyscy odpowiadają: Amen.

Prowadzący modlitwę mówi: Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję.

Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego (Mk 16,1-7). Z Ewangelii według świętego Marka. Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły dogrobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».

Po odczytaniu tekstu Ewangelii prowadzący modlitwę mówi: Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić: Wszyscy: Ojcze nasz…

Prowadzący modlitwę mówi dalej: Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o zdrowie dla całej naszej rodziny i o ustanie epidemii, prośmy za chorych, za lekarzy i cały personel medyczny oraz za wszystkie służby. Błagajmy za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi: Wszyscy: Zdrowaś Maryjo…

Prowadzący modlitwę: Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA Prowadzący modlitwę mówi: Módlmy się. Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Wszyscy: Amen.

Potem każdy z domowników może wypowiedzieć życzenia świąteczne.

Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu...

Można także zaśpiewać wielkanocną pieśń, np. Zwycięzca śmierci…


Do pobrania:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

  1. „Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji. Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Przywołuję te słowa ewangelisty Łukasza, podczas gdy – razem z Niedzielą Palmową – rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim, wspominający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa” – podkreślił w wygłoszonym 4 kwietnia br. orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki.

  2. Pod patronatem Arcybiskupa Poznańskiego, Archidiecezji Poznańskiej i Konferencji Episkopatu Polski powstała strona internetowa: www.swietawdomu.pl

Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia praktycznie bez udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej. Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Archidiecezji Gdańskiej, ustalam zasady sprawowania posługi liturgicznej i duszpasterskiej w Wielkim Tygodniu oraz podczas Triduum Paschalnego w Roku Pańskim 2020. Czynię to w oparciu o dekrety Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 i 25 marca 2020 r.; notę Penitencjarii Apostolskiej o Sakramencie Pojednania w obecnej sytuacji pandemii z dnia 19 marca 2020 r. oraz Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach z dnia 21 marca 2020 r.

Czytaj dalej

W pierwszy piątek miesiąca, 3 kwietnia br. o godz. 20.00 w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następnie o godz. 20.30 odmówiony zostanie Różaniec. Nabożeństwa poprowadzą: Ksiądz Biskup Wiesław Szlachetka i Ksiądz Biskup Zbigniew Zieliński. Zwieńczeniem modlitwy będzie zawierzenie Archidiecezji Gdańskiej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapraszamy do duchowej łączności za pośrednictwem transmisji na żywo, którą przeprowadzi gdański oddział Gościa Niedzielnego na stronie internetowej www.gdansk.gosc.pl oraz na profilu facebookowym „Gość Gdański”. Pod tym linkiem znajduje się zaproszenie nagrane przez Księży Biskupów: https://gdansk.gosc.pl/doc/6240675.Biskupi-zawierza-archidiecezje-gdanska-Sercu-Pana-Jezusa

Zbiórka na Hospicjum w Sopocie

Dary na potrzeby hospicjum z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdańsku Brętowie. Otrzymaliśmy kolejną partię darów z jałmużny wielkopostnej, do jakiej zachęceni zostali wierni przez Siostry Nazaretanki i Duszpasterzy. Dziękujemy Dzieciom.

Jutro podczas całodziennej adoracji Chrystusa Eucharystycznego od 8.30 - 20.30, kapłani będą posługiwali w konfesjonale: od 8.30-9.30 ks. Krystian, od 9.30-10-30 ks. Piotr, od 10.30-11.30 ks. Krystian, od 11.30-12.30 ks. Proboszcz, od 12.30-13.30 ks. Leszek, od 13.30-14.30 ks. Piotr, od 14.30-15.30 ks. Proboszcz, od 15.30-16.30 ks. Leszek, od 16.30-17.30 ks. Piotr, od 17.30-18.30 ks. Krystian, od 18.30-19.30 ks. Leszek i od 19.30-20.30 ks. Proboszcz.