Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
w Gdańsku Brętowie


Msze Święte

W niedziele i święta:
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30
W dni powszednie:
6.30, 8.00, 18.00
W święta zniesione:
6.30, 8.00, 9.00, 17.00, 18.00

Msze i nabożeństwa


Ogłoszenia duszpasterskie – 24.03.2024

  1. Za sprawą Niedzieli Palmowej wchodzimy w najważniejszy czas w całym roku kościelnym, wprowadzający nas w przeżywanie Świętego Triduum Paschalnego; pomóc może w tym również uczestnictwo w Misterium Męki Pańskiej – inscenizacji angażującej przedstawicieli różnych wspólnot naszej Parafii, które odbędzie się dziś, o godz. 19.30, w górnym kościele.
  2. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom Drogi Krzyżowej, która przeszła w piątek ulicami naszej Parafii: tym, którzy przygotowali i czytali rozważania, zaangażowali się muzycznie, kierowali ruchem ulicznym, nieśli nagłośnienie i krzyż, a przede wszystkim – Parafianom, którzy mimo niesprzyjającej aury, tak licznie przybyli na to wydarzenie, gorliwie się modląc.
  3. Adoracja Najświętszego Sakramentu odbędzie się w tym tygodniu tylko poniedziałek, po wieczornej mszy św. i potrwa do godz. 19.30.
  4. Rozpoczynamy dzisiaj Wielki Tydzień. Program przeżywania Triduum Paschalnego jest następujący:
    • Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa; Msza Święta Krzyżma, podczas której poświęcone zostaną oleje święte, będzie celebrowana w Archikatedrze Oliwskiej, o godz. 10; w tym dniu nie ma mszy św. przed południem w kościołach parafialnych; Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele odbędzie się o godz. 19; adoracja w Kaplicy Adoracji, zwanej potocznie „Ciemnicą”, potrwa do godz. 24; od godz. 21 czuwać będzie młodzież, od godz. 22 – Odnowa w Duchu Św., od godz. 23 zapraszamy do modlitwy w ciszy.

    • Wielki Piątek – dzień śmierci Chrystusa na krzyżu; w tym dniu obowiązuje post ścisły tych, którzy ukończyli 18. rok życia i nie przekroczyli 60. roku życia; w tym dniu nie odprawia się mszy św. Liturgia wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 19; adoracja w Ciemnicy potrwa od godz. 7 do godz. 18.

      Program adoracji jest następujący:

      • godz. 8 – jutrznia;
      • godz. 14 – różaniec – część bolesna;
      • godz. 15 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i droga krzyżowa;
      • godz. 16 – Koło Przyjaciół Radia Maryja;
      • godz. 17 – franciszkanie z III. Zakonu.

      Adoracja przy Grobie Pańskim potrwa do godz. 24.

      Program adoracji:

      • po zakończeniu liturgii – około godz. 21 – zaśpiewamy gorzkie żale;
      • godz. 22 – 23 – czuwać będzie Kościół Domowy oraz Wspólnota Różańca Rodziców modlących się za dzieci;
      • godz. 23 – 24 – adoracja w ciszy.
    • Wielka Sobota – adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 7 do godz. 16.30; o godz. 8 – jutrznia; liturgia Wielkiej Soboty – Wigilia Paschalna – o godz. 20; prosimy, by przynieść świece; poświęcenie pokarmów od godz. 10 do godz. 16, co pół godziny.

  5. Spowiedź przed świętami odbywać się będzie w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę od godz. 17.30 do godz. 19.30; w Wielki Czwartek spowiedzi nie będzie; w Wielki Piątek spowiedź będzie możliwa od godz. 10 do godz. 16 oraz od godz. 21.
  6. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zapraszamy wszystkich na uroczystą mszę św. rezurekcyjną z procesją, o godz. 6.
  7. Dziś przed kościołem zbieramy ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego; przy wyjściu z kościoła można również nabywać paschaliki – świece w cenie 20 zł, które zapalimy na stole wielkanocnym.
  8. Informujemy, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego, będąca również Dniem Świętości Życia, obchodzona zwyczajowo 25.03., z racji Wielkiego Poniedziałku, została przeniesiona na 08.04.; w związku z tym, możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego będzie w naszej Parafii w najbliższy poniedziałek, podczas mszy św. o godz. 8 i 18.
  9. Wszystkich członków Liturgicznej Służby Ołtarza naszej Parafii, zarówno tych starszych, jak i młodszych oraz tych Parafian, którzy chcieliby się zaangażować w aktywne przeżycie liturgii podczas Triduum, zapraszamy na spotkanie organizacyjne, w Wielki Poniedziałek, na godz. 19, do kawiarenki w plebanii.

Czytania i komentarze na dziś

Aktualności

Umiłowana Wspólnoto Archidiecezji Gdańskiej! Bracia i Siostry! W tym roku Wielki Tydzień i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego mają zupełnie inny, niż to było od wieków, zewnętrzny wymiar. Ten święty czas, ku któremu zmierzaliśmy drogami Wielkiego Postu, napotkał na swej drodze burzę wszechświatowej pandemii koronawirusa. Rozsadziła ona ład naszego życia, rozbudziła niepokój serc, zasiała niepewność jutra, przyniosła nieszczęście choroby, trudnej i podstępnej, a także obfite żniwo śmierci, zamroczyła perspektywę przyszłości, zmąciła stosunki pracy, wyeksponowała widmo nadciągających bytowych trudności, bezrobocia, gospodarczych klęsk.

Czytaj dalej

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO Liturgia domowa

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny, matka lub ktoś z domowników rozpoczyna modlitwę znakiem krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wszyscy odpowiadają: Amen.

Prowadzący modlitwę mówi: Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję.

Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego (Mk 16,1-7). Z Ewangelii według świętego Marka. Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły dogrobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».

Po odczytaniu tekstu Ewangelii prowadzący modlitwę mówi: Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić: Wszyscy: Ojcze nasz…

Prowadzący modlitwę mówi dalej: Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o zdrowie dla całej naszej rodziny i o ustanie epidemii, prośmy za chorych, za lekarzy i cały personel medyczny oraz za wszystkie służby. Błagajmy za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi: Wszyscy: Zdrowaś Maryjo…

Prowadzący modlitwę: Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA Prowadzący modlitwę mówi: Módlmy się. Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Wszyscy: Amen.

Potem każdy z domowników może wypowiedzieć życzenia świąteczne.

Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu...

Można także zaśpiewać wielkanocną pieśń, np. Zwycięzca śmierci…


Do pobrania:

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

  1. „Ten szczególny czas jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem. Wymaga on przede wszystkim roztropnych i odpowiedzialnych decyzji. Nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie. Przywołuję te słowa ewangelisty Łukasza, podczas gdy – razem z Niedzielą Palmową – rozpoczyna się tydzień zwany Wielkim, wspominający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa” – podkreślił w wygłoszonym 4 kwietnia br. orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki.

  2. Pod patronatem Arcybiskupa Poznańskiego, Archidiecezji Poznańskiej i Konferencji Episkopatu Polski powstała strona internetowa: www.swietawdomu.pl

Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia praktycznie bez udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej. Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Archidiecezji Gdańskiej, ustalam zasady sprawowania posługi liturgicznej i duszpasterskiej w Wielkim Tygodniu oraz podczas Triduum Paschalnego w Roku Pańskim 2020. Czynię to w oparciu o dekrety Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 i 25 marca 2020 r.; notę Penitencjarii Apostolskiej o Sakramencie Pojednania w obecnej sytuacji pandemii z dnia 19 marca 2020 r. oraz Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach z dnia 21 marca 2020 r.

Czytaj dalej

W pierwszy piątek miesiąca, 3 kwietnia br. o godz. 20.00 w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a następnie o godz. 20.30 odmówiony zostanie Różaniec. Nabożeństwa poprowadzą: Ksiądz Biskup Wiesław Szlachetka i Ksiądz Biskup Zbigniew Zieliński. Zwieńczeniem modlitwy będzie zawierzenie Archidiecezji Gdańskiej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapraszamy do duchowej łączności za pośrednictwem transmisji na żywo, którą przeprowadzi gdański oddział Gościa Niedzielnego na stronie internetowej www.gdansk.gosc.pl oraz na profilu facebookowym „Gość Gdański”. Pod tym linkiem znajduje się zaproszenie nagrane przez Księży Biskupów: https://gdansk.gosc.pl/doc/6240675.Biskupi-zawierza-archidiecezje-gdanska-Sercu-Pana-Jezusa

Zbiórka na Hospicjum w Sopocie

Dary na potrzeby hospicjum z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdańsku Brętowie. Otrzymaliśmy kolejną partię darów z jałmużny wielkopostnej, do jakiej zachęceni zostali wierni przez Siostry Nazaretanki i Duszpasterzy. Dziękujemy Dzieciom.

Jutro podczas całodziennej adoracji Chrystusa Eucharystycznego od 8.30 - 20.30, kapłani będą posługiwali w konfesjonale: od 8.30-9.30 ks. Krystian, od 9.30-10-30 ks. Piotr, od 10.30-11.30 ks. Krystian, od 11.30-12.30 ks. Proboszcz, od 12.30-13.30 ks. Leszek, od 13.30-14.30 ks. Piotr, od 14.30-15.30 ks. Proboszcz, od 15.30-16.30 ks. Leszek, od 16.30-17.30 ks. Piotr, od 17.30-18.30 ks. Krystian, od 18.30-19.30 ks. Leszek i od 19.30-20.30 ks. Proboszcz.

Zapraszamy na dzisiejszą adorację Chrystusa Eucharystycznego od 15.00 - 20.00. Podczas adoracji kapłani posługują w konfesjonale: od 15.00-16.00 ks. Proboszcz, od 16.00-17.00 ks. Krystian, od 17.00-18.00 ks. Piotr, od 18.00-19.00 ks. Leszek, od 19.00-20.00 ks. Proboszcz.

UZYSKANIE PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘŻKICH W SYTUACJI NADZWYCZJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ Akt żalu doskonałego

W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy, że „Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami” (kan. 960). Ogłoszony przez władze cywilne stan epidemii zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu można uznać za niemożliwość zastosowania zwyczajnej formy sakramentu pokuty i pojednania. Zgodnie z nauczaniem zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego, nadzwyczajnym sposobem pojednania się z Bogiem i Kościołem może być wzbudzenie aktu żalu doskonałego. W Katechizmie czytamy: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452). Mając na uwadze powyższe nauczanie Kościoła wszyscy wierni, którzy ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii nie mogą w bliskości Świąt Wielkanocnych przystąpić do spowiedzi indywidualnej, otrzymają łaskę przebaczenia wszystkich grzechów, jeśli spełnią dwa konieczne warunki. Są nimi: żal doskonały i postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, jak to tylko będzie możliwe. Akt żalu doskonałego daje człowiekowi stan łaski uświęcającej, w którym może przyjmować Komunię Świętą (sakramentalnie lub duchowo). Należy przypomnieć jeszcze jedną dyspozycję zawartą w Kodeksie Prawa Kanonicznego: Wierny, aby otrzymać zbawczy środek sakramentu pokuty, powinien być tak usposobiony, by odrzucając grzechy, które popełnił, i mając postanowienie poprawy nawracał się do Boga (kan. 987). Przed aktem żalu doskonałego należy więc uczynić rachunek sumienia i postanowić poprawę odrzucając popełnione grzechy i nawracając się do Boga. Przypominamy również, że czas na wypełnienie trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą”), zgodnie z decyzją Episkopatu Polski rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa aż do niedzieli Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 7 czerwca.

STOLICA APOSTOLSKA UDZIELA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII

Wierni, którym odpust zupełny może być udzielony:

• cierpiący na koronowirusa, przebywający na kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalu lub we własnym domu; • pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy opiekujący się chorymi na koronawirusa; • ofiarujący nawiedzenie Najświętszego Sakramentu lub Adorację Eucharystyczną lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie; • będący w niebezpieczeństwie śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się.

Warunki, które wierny winien spełnić celem otrzymania odpustu zupełnego:

• nie być przywiązanym do jakiegokolwiek grzechu; • być zjednoczonym duchowo na modlitwie poprzez środki masowego przekazu podczas celebracji Mszy Świętej, Różańca Świętego, Drogi Krzyżowej lub innej formy pobożności lub przynajmniej odmówić Wyznanie Wiary, Ojcze nasz i pobożne wezwania do Najświętszej Maryi Panny, przy jednoczesnym ofiarowaniu tej próby w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich; • mieć wolę wypełnienia zwykłych warunków odpustu tak szybko, jak to będzie możliwe (spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).