Wielu rodziców zastanawia się, jak od pierwszych lat życia, zabezpieczyć dobre życie dziecku. W trosce o dobro dzieci rodzice kupują markowe ubrania, elektroniczne zabawki, posyłają do wybranych szkół. Często, już w momencie narodzin zakładana jest lokata pieniężna w banku. Wszystkie powyższe formy są odmianami zabezpieczenia materialnego. Wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi, kształtowanie prawdziwych relacji, okazywanie miłości i czułości, nauka obowiązków to elementy zabezpieczenia emocjonalnego i psychologicznego. Czy dziecko w dzisiejszym świecie potrzebuje czegoś jeszcze? Tak – zabezpieczenia duchowego – swoistej lokaty modlitewnej. W czasach agresywnej reklamy, manipulacji przy programach szkolnych – wprowadzaniu technik gender, laicyzacji życia, relatywizowaniu zasad prawa naturalnego, dostępności pornografii, używek, promowaniu różnych form okultyzmu, dzieciom nawet z rodzin katolickich, coraz trudniej jest oprzeć się presji otoczenia czy grupy rówieśniczej. W każdym przypadku niezastąpioną i jedyną w swoim rodzaju formą ochrony jest stały Macierzyński Płaszcz Opieki Maryi. Wypraszać Go można podczas modlitwy, a szczególnie odmawiając codziennie różaniec za dzieci.
Wspólnota jest otwarta na każdą osobę chcącą modlić się za dzieci. Najczęściej są to rodzice i dziadkowie. Do wspólnoty mogą włączyć się również rodzice chrzestni, nieposiadający własnego biologicznego potomstwa, jednakże czujący odpowiedzialność za powierzoną im rolę rodziców chrzestnych.
Wspólny różaniec rodzinny dobrze jest odmawiać nie tylko w momentach „trwogi”, ale jako codzienny element rozmowy z Bogiem w akcie dziękczynienia za wszystkie otrzymane dary. Szczególnie w okresie przygotowania do ważnych wydarzeń, np. przed przystąpieniem dzieci pierwszy raz do sakramentu Pokuty i Komunii świętej, oraz Bierzmowania.
Odmawiamy codziennie 1 dziesiątkę różańca (tj. 1 raz „Ojcze nasz”, 10 razy „Zdrowaś Maryjo”, 1 raz „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi św.”). Dobrze jest, gdy różaniec odmawia cała rodzina razem jednocześnie – np. wieczorem. „Szczególnie zadbajmy o to, by przywrócić w domach rodzinnych piękny, stary zwyczaj kończenia dnia wspólnym, różańcem” (Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski).
W praktyce nie zawsze się to udaje i modli się np. tylko jeden z rodziców w wybranym, możliwym czasie i miejscu (np. w drodze do pracy). Ważnym elementem modlitwy jest rozważanie odmawianej tajemnicy różańcowej w kontekście życia codziennego świętej Rodziny i mojej rodziny. Tajemnica do odmawiania i rozważania przydzielana jest w momencie przystąpienia do Wspólnoty. Rozważa się przez miesiąc, codziennie tę samą tajemnicę, po miesiącu następuje zmiana tajemnicy na kolejną. Każda z 20 rodzin skupiona w róży odmawia i medytuje inną tajemnicę różańcową. Tym sposobem codziennie za nasze dzieci odmawiany jest cały różaniec.
Spotkania comiesięczne pomagają zrozumieć, jak rozważać tajemnice różańcowe, szczególnie w kontekście mojej rodziny.
Na spotkaniach formacyjnych, które odbywają się zawsze w drugi poniedziałek miesiąca, po wieczornej Mszy świętej w kawiarence parafialnej lub kontaktując się z księdzem opiekunem. W naszej parafii opiekunem grupy Rodziców Modlących się za Dzieci jest ks. Tomasz.
Zapraszamy do zakładania duchowych lokat swoim dzieciom.