Historia Wspólnoty Różańca Rodziców Modlących się za Dzieci
Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy Gdańsk-Brętowo

Wspólnota Różańca Rodziców w naszej parafii powstała we wrześniu 2009 r. z inicjatywy ks. Zbigniew Drzała. Różaniec Rodziców w Brętowie jest częścią dzieła powstałego w Katedrze Oliwskiej - duchowego owocu rekolekcji rodzin (https://www.rozaniecrodzicow.pl) (https://adonai.pl/modlitwy/?id=rozaniec).

Ma formę "Żywego Różańca" – tj. zorganizowanej wspólnoty osób, które modlą się codziennie indywidualnie na różańcu. Modlitwa na różańcu jest bardzo nowoczesną formą, bo odnosi się do realiów i problemów codziennego życia. Dostosowana jest też do naszych możliwości – odmówienie jednego "Ojcze nasz", dziesięciu "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu" nie zajmuje nawet pięciu minut, które można znaleźć choćby w czasie podróży do pracy.

Ma formę otwartą, w każdej chwili mogą dołączyć nowe osoby.

Obecnie Wspólnota skupia 100 rodzin w 5 różach.

Charyzmatem Wspólnoty jest modlitwa za rodziny, szczególnie za dzieci oraz własna formacja duchowa jako dojrzałych chrześcijan i odpowiedzialnych rodziców, małżonków, czy dziadków.

W intencjach modlitewnych znajdują się m. in. następujące prośby dla nas, naszych dzieci i rodzin:

  • o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej
  • o potrzebne dary Ducha świętego
  • o wiarę, nadzieję, miłość
  • o umiejętność tworzenia dobrych relacji z Bogiem,
  • o umiejętność tworzenia dobrych relacji w rodzinie
  • o nieuleganie pokusom, nałogom
  • o umiejętność rozeznania drogi życiowej
  • o rozszerzenie tego dzieła, aby jak najwięcej dzieci otrzymało od swych rodziców modlitwę i błogosławieństwo!

Modlitwa członków Wspólnoty przybiera w praktyce następujące formy:

  1. Codziennie członkowie Wspólnoty odmawiają indywidualnie, w wybranym miejscu i czasie jedną dziesiątkę różańca rozważając przydzieloną tajemnicę różańcową
  2. Spotkania formacyjne – odbywają się w drugi poniedziałek miesiąca. Spotkania nie są obowiązkowe, ale formacja duchowa pomaga w rozwoju naszych postaw – jako dojrzałych chrześcijan, odpowiedzialnych współmałżonków i rodziców. Powoduje lepsze zrozumienie tajemnic wiary i różańca, i w efekcie przybliża do Boga. Wytrwała modlitwa różańcowa pierwotnie w intencji dzieci, powoduje często zmiany u osoby modlącej się, co w efekcie wpływa na otoczenie i poprawę funkcjonowania rodziny. Omawiamy kolejne tajemnice różańcowe w kontekście codziennego życia rodzinnego, dzielimy się swoimi przemyśleniami oraz świadectwem dnia codziennego. Czytamy i rozważają wybrane fragmenty Pisma Św. Zapoznajemy się z historią różańca.
  3. W okresie Świąt Bożego Narodzenia organizowane jest spotkanie opłatkowe dla członków Wspólnoty, a także wspólne kolędowanie przy Żłóbku otwarte dla całej parafii.
  4. Tradycją stało się nocne czuwanie przy grobie Pana Jezusa w Wielki Piątek połączone ze wspólnym dla całej parafii rozważaniem Męki i Śmierci Pana Jezusa.
  5. W miesiącu październiku Wspólnota przygotowuje i prowadzi w kościele dla całej wspólnoty parafialnej tzw. Różaniec dla rodzin.
  6. Wspólnota pielgrzymowała do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie.
  7. Na zaproszenie wspólnoty – gościliśmy Jana Budziaszka – perkusistę zespołu Skaldowie, nawróconego orędownika różańca. https://www.youtube.com/watch?v=BSqbptLJZ98

Kolejnymi opiekunami duchownymi Wspólnoty byli:

  1. ks. Zbigniew Drzał, 09.2009 – 09.2011
  2. ks. Grzegorz Malinowski, 09.2011 – 02.2012
  3. ks. Proboszcz Tadeusz Chajewski, 02.2012 – 07.2015
  4. ks. Piotr Bonin, 07.2015 – 07.2020
  5. ks. Tomasz Błaszków, 07.2020 – do chwili obecnej