Nabożeństwo majowe 2022
ks. Tomasz Błaszków aktualności
Dnia 5 maja 2002, zgodnie z długą tradycją, przy krzyżu na ul. Góralskiej odbyło się nabożeństwo majowe. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia:
W niedziele i święta:
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.30
W dni powszednie:
6.30, 8.00, 18.00
W święta zniesione:
6.30, 8.00, 9.00, 17.00, 18.00
Msze i nabożeństwa
Ogłoszenia duszpasterskie – 17.11.2024
ks. Tomasz Błaszków aktualności
Dnia 5 maja 2002, zgodnie z długą tradycją, przy krzyżu na ul. Góralskiej odbyło się nabożeństwo majowe. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia:
ks. Tomasz Błaszków aktualności
W piątek - 08.04. - po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, przeszliśmy ulicami naszej parafii, a dokładniej - osiedla Niedźwiednik - odprawiając nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji pokoju na świecie, a szczególnie - w Ukrainie. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.
ks. Tomasz Błaszków aktualności
W dniach 03.04. - 07.04. przeżywaliśmy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które poprowadził o. Bartłomiej Ewertowski OFM Conv., posługujący w klasztorze przy kościele św. Trójcy w Gdańsku. Poniżej zamieszczamy krótki wywiad z ojcem rekolekcjonistą oraz fragment jego nauki.
ks. Tomasz Błaszków aktualności
W sobotę - 02.04. - odbyły się w naszej parafii warsztaty plastyczne pt. Ogrody Zmartwychwstania, podczas których dzieci i młodzież nie tylko z naszej parafii własnoręcznie wykonały ozdoby wielkanocne. Efekty pracy dorosłych i dzieci można obejrzeć na poniższym filmie stworzonym przez pana Bogusława Olszonowicza.
ks. Tomasz Błaszków aktualności
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym 13 maja 1992 r. do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie. Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele. Jan Paweł II we wspominanym liście zaznaczył, że "ma on na celu uwrażliwienie ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu..." Sprawom ludzi chorych Jan Paweł II, sam doświadczający licznych chorób, poświęcił wiele miejsca w swoim nauczaniu. Często spotykał się z chorymi i niepełnosprawnymi, tak w Rzymie, jak i w czasie podróży apostolskich. Chorych prosił już na samym początku pontyfikatu o wsparcie modlitewne.
Po raz pierwszy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r., a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i - częściowo - w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra, a następnie: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej, 1995), Guadalupe (Meksyk, 1996), Fatima (1997), Loreto (1998), Harissa (Liban, 1999), Rzym (2000, połączone z Jubileuszem Chorych), Sydney (2001), narodowe sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy (2002), Lourdes (2004), Jaunde w Kamerunie (2005), Adelajda w Australii (2006) i Seul w Korei Południowej (2007). W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie (jak w 1993 i 2004 r.) - w Lourdes.
Kościół towarzyszy ludziom chorym w sposób szczególny, zgodnie z poleceniem Jezusa zapisanym w zakończeniu Ewangelii św. Marka "Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie" (Mk 16, 18). Dla umocnienia w chorobie mamy specjalny dar - sakrament chorych. Olej chorych jest co roku błogosławiony w katedrach w ramach Mszy Krzyżma sprawowanej przez biskupa w poranek Wielkiego Czwartku. Jest dostępny w każdej parafii, a sakrament namaszczenia może być udzielany w każdym czasie chorym proszącym o niego. W Dniu Chorego w wielu kościołach sprawowane są specjalne nabożeństwa ze zbiorowym celebrowaniem sakramentu chorych.
W naszej parafii, Światowy Dzień Chorego przeżywać będziemy w sobotę - 12.02., na uroczystej Eucharystii celebrowanej o godz. 9, pod przewodnictwem Ks. Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, na której modlić się będziemy z chorymi i w intencji chorych.
Michał Wilde aktualności
Serdecznie zapraszamy do oberzenia tegorocznych jasełek.
ks. Tomasz Błaszków aktualności
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej szopki betlejemskiej zbudowanej przez Parafian. Szopkę można do obejrzeć w dolnym kościele lub w Internecie pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=0ImV8cwWU8c
ks. Tomasz Błaszków aktualności
27.12.2021 | ul. Leśna Góra – numery nieparzyste |
28.12.2021 | ul. Leśna Góra – numery parzyste |
29.12.2021 | ul. Słowackiego – numery nieparzyste do 100 |
30.12.2021 | ul. Słowackiego – numery parzyste do 100 |
03.01.2022 | ul. Góralska – od numeru 43 do końca |
04.01.2022 | ul. Renesansowa + ul. Gotycka + ul. Barokowa + ul. Secesyjna + ul. Romańska + ul. Współczesna + ul. Zabytkowa |
05.01.2022 | ul. Makuszyńskiego + ul. Arciszewskiej + ul. Kmieca + ul. Kolberga |
10.01.2022 | ul. Partyzantów |
11.01.2022 | ul. Góralska – do numeru 43 |
12.01.2022 | ul. Zubrzyckiego + ul. Rodzinna + ul. Srebrniki + Leśny Stok (domki) + ul. Obywatelska + ul. Podleśna |
13.01.2022 | ul. Róży Ostrowskiej + ul. Leśny Stok + ul. Reymonta |
14.01.2022 | ul. Potokowa + Ogrodowa + ul. Słowackiego – od numeru 100 + ul. Trawki 1 – 17 |
17.01.2022 | ul. Mazowiecka + ul. Niedźwiednik + ul. Podkarpacka |
ks. Tomasz Błaszków aktualności
Od niedzieli 07 listopada do piątku 12 listopada będzie trwała w naszej Parafii adoracja Najświętszego Sakramentu w monstrancji z Medjugorje; przez ten czas będziemy się modlić o pokój na świecie. W niedzielę, 07 listopada adoracja rozpocznie się o godzinie 15, a zakończy o 18.30.
Misją Stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace”, założonego w 2008 roku, jest apostolstwo adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Inspiracją do podjęcia tej inicjatywy były liczne wezwania Matki Bożej do troski o pokój, a także pragnienie wypełnienia duchowego testamentu św. Jana Pawła II oraz słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego Benedykta XVI w dniu 1 stycznia 2007 r. w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju: „Pragnę (…), aby każdy chrześcijanin poczuł, że jego zadaniem jest być niezmordowanym budowniczym pokoju”.
Realizacja tej inicjatywy dokonuje się przez dzieło „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Polega ono na utworzeniu dwunastu miejsc adoracji Najświętszego Sakramentu na wszystkich kontynentach, jako „Światowych Centrów Modlitwy o Pokój”, aby łańcuchem tej modlitwy objąć całą ziemię. Mają być to zarówno miejsca, które zostały szczególnie dotknięte skutkami nienawiści do Boga i człowieka, jak i takie, gdzie ludzie pragnąc pokoju i pojednania, poszukują ich prawdziwego źródła, którym jest Chrystus.
Pierwszym miejscem, gdzie zainaugurowane zostało dzieło “12 Gwiazd…” była Jerozolima, gdzie w kaplicy IV Stacji Drogi Krzyżowej umieszczony został ołtarz “Tryptyk Jerozolimski”. Inauguracja modlitwy o pokój przed wystawionym tam Eucharystycznym Jezusem, rozpoczęła się w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2009 roku. W 2016 roku, przy współpracy z Kustodią Ziemi Świętej, „Gwiazda” została przeniesiona do Kościoła Groty Mlecznej w Betlejem.
Przez minione lata, powstawały kolejne Światowe Centra Modlitwy o Pokój, w takich miejscach jak:
Materialnym znakiem tego duchowego dzieła są Ołtarze Adoracji Najświętszego Sakramentu. Powstają one w Polsce w pracowni „Drapikowski Studio” i zawierają charakterystyczną symbolikę ikonograficzną podkreślającą duchowość danego miejsca. Chodzi bowiem o to, aby prace te, przez piękno będące jednym z przymiotów Boga, uwrażliwiały serce człowieka na działanie Bożej Łaski.
„Kościół potrzebuje sztuki, a sztuka musi sprawiać aby rzeczywistość duchowa niewidzialna, Boża, stawała się postrzegalna i pociągająca” – pisał św. Jan Paweł II w „Liście do artystów”.
Choć Chrystus jest zawsze ten sam czy to w prostej drewnianej monstrancji, czy w pięknym ołtarzu adoracji, jednak samo miejsce wystawienia Najświętszego Sakramentu powinno być godne, wręcz wprowadzać w zachwyt. Piękno pomaga w modlitwie, bo Bóg jest piękny, a wszystko co stworzył jest nie tylko dobre, ale i piękne. Piękno nie jest jakimś subiektywnym wrażeniem, jak by tego chciał świat współczesny. Jest obiektywnym dobrem, przymiotem Boga, ucieleśnieniem Miłości, która niekiedy w subtelny, niemal pozazmysłowy sposób, dotyka strun naszej duszy i otwiera serce na działanie łaski. Można powiedzieć, że ołtarze adoracji pisane są jak Ikona, gdyż są owocem pracy i modlitwy naszego zespołu. Elementem łączącym je jest monstrancja nawiązująca do wizerunku Najświętszej Maryi Panny. Św. Jan Paweł II w swojej eucharystycznej encyklice wskazał na szczególny związek Matki Bożej z Najświętszym Sakramentem nazywając Ją „Niewiastą Eucharystii”, pierwszym w historii tabernakulum. Powierzając się Maryi Królowej Pokoju wraz z Nią pragniemy pozostać w komunii z Jezusem, ponieważ owocem tego jest pokój.
Istotnym elementem naszego działania są peregrynacje poszczególnych ołtarzy po parafiach i ośrodkach duszpasterskich w Polsce i w Europie, aby pragnienie adoracji zaszczepić w jak najliczniejszej grupie wiernych. Chodzi o to, aby do miejsc przeznaczenia dotarł nie przedmiot, lecz symboliczne naczynie wypełnione modlitwą.
Każdy z ołtarzy na początku drogi peregrynacyjnej był pobłogosławiony w Watykanie przez Ojca Świętego (Benedykta XVI i papieża Franciszka ). Za każdym razem Papież udzielał specjalnego błogosławieństwa dla działalności, które podjęło i realizuje Stowarzyszenie „Comunità Regina della Pace”.
Równolegle z misją “12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, prowadzone jest dzieło: „Gwiazdy na Płaszczu Matki Bożej”. Ma ono ten sam cel, aby czerpać pokój z samego źródła, którym jest Eucharystyczny Chrystus. W tym wypadku liczba powoływanych miejsc adoracji Najświętszego Sakramentu, w modlitewnej łączności ze „Światowymi Centrami Modlitwy o Pokój”, jest nieograniczona.
W ramach tego projektu powstało już kilkadziesiąt takich „Gwiazd”. Aktywność ta pozwoliła na powołanie ruchu społecznego Apostołów Pokoju, liczącego już kilkaset osób. Najważniejszym celem działania stowarzyszenia „Comunità Regina della Pace”, jak i naszej twórczości, jest zbliżenie człowieka do Boga, aby Go na nowo odkrył w Najświętszym Sakramencie, prawdziwie uwierzył i szczerze uwielbił.
Zapraszamy zatem wiernych do osobistego przyłączenia się poprzez modlitwę przed Chrystusem Eucharystycznym, przed żywym Bogiem, z wiarą i zaangażowaniem, gdyż taka modlitwa jest zdolna przenosić góry i zmieniać bieg wydarzeń. Rzeczą niezmiernie istotną jest, aby ten fakt przypominać ludziom na całym świecie.
W odpowiedzi na wezwania Matki Bożej, tytułowanej w Kibeho „Matką Słowa”, a zarazem wypełniając duchowe dziedzictwo nauczania św. Jana Pawła II, ogarnijmy świat naszą modlitwą. Prawdziwy pokój jest wartością zdobywaną nie przez siłę militarną, polityczną czy ekonomiczną, ale na kolanach.
ks. Tomasz Błaszków aktualności
Pod koniec maja, w kościele oo. franciszkanów w Poznaniu, przy pl. Bernardyńskim, przyjął święcenia kapłańskie nasz parafianin, o. Paweł Popów. W dniu 23.05. celebrował w naszym kościele Mszę Św. Prymicyjną (od łacińskiego słowa primitiae, co oznacza pierwociny, pierwsze zbiory lub od wyrażenia „prima missa”, czyli pierwsza msza), na zakończenie której udzielił specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego o randze błogosławieństwa papieskiego. Co ważne, Papież Leon XIII w 1886 roku prymicyjną mszę św. wzbogacił możliwością uzyskania przez wiernych odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Obecnie Ojciec Neoprezbiter Paweł posługuje w Helu. W dziale "Galeria zdjęć" można obejrzeć fotoreportaż ze święceń i drugi z mszy prymicyjnej.