Ksiądz padjonat jubilatem

Moim miastem rodzinnym jest Grudziądz. Tam się wszystko zaczęło. Zostałem przyjęty do wspólnoty Kościoła przez sakrament Chrztu świętego w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do tej parafii wówczas należeliśmy. W 1966 roku przeprowadziliśmy się do Śródmieścia. Naszą (moich rodziców: Jerzego i Eryki, starszego brata Dariusza, młodszej siostry Elżbiety i moją) świątynią parafialną był kościół farny, obecnie bazylika św. Mikołaja. Tam przystąpiłem po raz pierwszy do Sakramentu Pokuty, przyjąłem Chrystusa w sakramencie Eucharystii i Ducha Świętego w sakramencie Bierzmowania. Posługiwałem przy ołtarzu jako ministrant, a potem jako lektor. Od szóstej klasy aż do matury moim katechetą był ks. Roman Ossowski. Powołał on do istnienia w naszej parafii Ruch Światło – Życie. Uczestniczyłem w spotkaniach formacyjnych. Brałem udział w rekolekcjach wakacyjnych (w Rywałdzie Królewskim, we Wieżycy i w Kościerzynie). Byłem również animatorem jednej z grup w naszej parafii. Będąc uczniem szkoły podstawowej zacząłem interesować się sportem i muzyką rozrywkową. Po trzeciej klasie szkoły średniej wraz z kolegami i koleżankami pielgrzymowaliśmy z Torunia na Jasną Górę. Maturę zdawałem jako uczeń Liceum Ekonomicznego. Moimi ulubionymi przedmiotami były geografia i statystyka. Szkołę średnią ukończyłem z tytułem technika ekonomisty. Dziękczynieniem za zdane egzaminy była kolejna piesza pielgrzymka z Grudziądza do Częstochowy.

Po maturze złożyłem dokumenty w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Podczas wakacji uczestniczyłem w pieszych pielgrzymkach lub rekolekcjach oazowych jako animator. Uważałem, że do kapłaństwa muszę się dobrze przygotować. Sakrament święceń z rąk ks. Bpa Mariana Przykuckiego przyjąłem 25.05.1991 r. Mszę świętą prymicyjną celebrowałem następnego dnia w moim kościele parafialnym, w Dzień Matki. Na pierwszą parafię ks. Biskup skierował mnie do Gościcina. Opiekowałem się ministrantami i katechizowałem w Szkole Podstawowej w Gościcinie i w Zespole Szkół Elektrycznych w Wejherowie. Następna placówka duszpasterska to parafia św. Antoniego w Gdańsku Brzeźnie. Podjąłem posługę w Neokatechumenacie oraz katechizowałem w Szkole Podstawowej nr 20 i dojeżdżałem tramwajem do ZSBO we Wrzeszczu. Przyczyniłem się do wydawania gazetki parafialnej „Słowo Wspólnoty”. Po niespełna trzech latach zostałem skierowany do pracy duszpasterskiej do sąsiedniej parafii św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku - Nowym Porcie. Tam podjąłem pracę formacyjną z ministrantami, przygotowywałem młodzież do bierzmowania, byłem moderatorem Domowego Kościoła i katechizowałem w Zespole Szkół Morskich. Nie minęły trzy lata i rozpocząłem posługę kapłańską w Gdyni - Oksywiu w parafii św. Michała Archanioła. Do moich zadań duszpasterskich należało formowanie ministrantów, przygotowanie dzieci do I Komunii, posługa w Domu Pomocy Społecznej i katecheza w V LO oraz SSP 33. Po sześciu latach poprosiłem o zmianę i zostałem skierowany do parafii św. Jana z Kęt w Rumii Janowie. Tam opiekowałem się Chórem Świętojańskim, Orkiestrą Świętojańską, Scholą Młodzieżową, Ruchem Rodzin Nazaretańskich, przygotowywałem dzieci do I Komunii, prowadziłem katechezę przedmałżeńską dla narzeczonych i katechizowałem w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Po 17 latach ponownie podjąłem obowiązki duszpasterskie w Gościcinie. Nowe wezwania, które trzeba było podjąć to katecheza w bolszewskim Gimnazjum i opieka nad wspólnotą miłosierdzia. Minęły kolejne trzy lata i przeniosłem się na kolejną placówkę duszpasterską do Jastarni. Zająłem się formacją ministrantów, katechezą w Gimnazjum i Szkole Podstawowej, przygotowaniem młodzieży do bierzmowania.

W lipcu 2015 roku przyjechałem do Brętowa w Gdańsku, aby podjąć zadania wikariusza w tej parafii. Po raz trzeci u Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zadania duszpasterskie, których się tutaj podjąłem to wspólnoty: Domowego Kościoła, Odnowy w Duchu Świętym, rodziców modlących się za dzieci oraz opieka nad chórem parafialnym. Podczas tych 25 lat odbyłem wiele pieszych pielgrzymek na Jasną Górę: z Pielgrzymką Pomorską - jako kleryk; z Pielgrzymką Kaszubską, Gdyńską i Gdańską - jako kapłan; w 1992 roku byłem kierownikiem Pielgrzymki Kaszubskiej. Uczestniczyłem też w Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie, w Rzymie, w Toronto i w Kolonii. Pielgrzymowałem również do Ziemi Świętej, Rzymu, i innych miejsc świętych w Europie. W tym roku chciałbym pielgrzymować do sanktuarium Matki Bożej w Guadelupe. Od kilku lat podejmuję posługę jako wicemoderator Ruchu Rodzin Nazaretańskich w naszej Archidiecezji (spotkania formacyjne, rekolekcje, kierownictwo duchowe).

Poza posługą kapłańską swój czas przeznaczam na realizację moich zainteresowań. Główne moje pasje to muzyka popularna - zbieranie kaset, płyt winylowych, cd, dvd, polskich teledysków, prasy, encyklopedii, udział w koncertach i festiwalach, krajoznawstwo -zwiedzanie ważnych i ciekawych miejsc w Polsce (kościoły, sanktuaria, zamki, pałace, muzea, skanseny…), dokumentacja fotograficzna, przewodniki, mapy, numizmaty, pamiątki. Jestem nie tylko srebrnym jubilatem, ale charakterologicznym pasjonatem.

ks. Piotr Bonin